Home > Achievements

Achievements

Total Defence Awards 2019.jpg
 
School Achievement:

MINDEF Total Defence Awards 2019 - NS

Advocate Award (Organisations) - Highest Tier



2019 National Day Awards.jpg


























Staff Achievement:

National Day Commendation Award (2019) - Mr Liew Kok Keong

 
Curriculum Achievement.jpg 
Curriculum Achievement:

Chinese Secondary Passage Recitation

Co Curricular.jpg 
Co-Curricular Achievement:

National Inter-School Track & Field Championship 'B'

Division 2000m Steeplechase Champion - Loh Wei Long



School Achievement


  • MOE Innergy Schools (2019) - Bronze Award, (2018) - Team Award
  • MINDEF Total Defence Awards 2019 - NS Advocate Award (Organisations) - Highest Tier
  • MINDEF NS Mark (Gold) 2019 - Highest Tier
  • Singapore Environment Council School Green Awards - Lotus Award (2008 - 2011), Lotus Sustained Achievement Award  (2012- 2015), Hibiscus Award (2016), Lotus Award (2017), Kopsia Award (2018, 2019)
  • South  West CDC Green Schools@South West Gold Award since 2009
  • Community in Bloom - Bronze (2012), Silver (2014 & 2016)    

Staff Achievement


  • National Day Award 2020: Commendation Award - Mr Leung Yulun
  • MOE Service Excellence Award (2020) - Silver Award for Team
  • Associate of AST Award (2020) - Mr Joshua Lim, Ms Eisabess Chua, Ms Jasmine Sujatha 
  • SAF NSmen of Year 2020 - LTC (NS) Wesley Cheong 
  • National Day Award 2019: Commendation Award - Mr Liew Kok Keong 
  • Outstanding STEM Teacher Award (2019) - Mr Tan Kok Chiew 
  • MOE Service Excellence Award  (2019) - Mr Raymond Ho (2018) - Mdm Quek Lee Huang 


Academic Achievement


  • 13th Singapore Junior Physics Olympiad 1010 - Honourable mention
  • 3D Tronics MICRO: BIT ASIA CHALLENGE (2020) - Craftsperson Award & Minimalist Award
  •  Financial Literacy for Youth Race (2020) by Republic Polytechnic - Champion 
  •  Animation and Game Making Competition by MOE (CPDD) (2020) - Bronze Award (Animation), Gold Award (Game Making), (2019) - Silver Award (Animation)
  •  Australia Mathematics Competition (2020) - Distinction, Credit & Proficiency Awards
  •  Chinese Secondary Passage Recitation Competition (2020) - Bronze Award
  •  Marine & Offshore Challenge 2019 by Ngee Ann Polytechnic - Gold, Silver and Bronze Awards
  •  Exxon Mobil Endangered Species and Conservation Programme 2019, NUS - 3rd Prize
  •  NUS Geography Challenge (2019) - Bronze Medal
  •  9th International Biomedical Quiz (2019) - Individual Bronze Award, (2018) - 2 Merit Awards
  •  Hwa Chong Model United Nations (HMUN) 2018 - 1 Best Delegation Award, 2 Best Delegate Awards, 1 Most Distinguished Delegate Award
  •  UNSW Global Assessment - ICAS Science (2018) - 1 High Distinction, 1 Distinction, 4 Credit and 6 Merit Awards
  •  The Queen's Commonwealth Essay Competition (2018) - 4 Silver and 4 Bronze Awards



Co-Curricular Achievements


Uniformed Groups

CCA

Awards

National Police Cadet Corps

  • Unit Overall Proficiency Award: Gold Award (2010 to 2019)
  • Outstanding Achievement Award (2014, 2020)
  • NPCC Inter-unit .22 Revolver Shooting Competition: 3rd for Boys' Team (2019)

Scouts

  • Frank Cooper Sands Award: Gold Award (2010 to 2019)
  • Honours Streamer (2016)

National Civil Defence Cadet Corps

  • National Civil Defence Cadet Corp (NCDCC) Pinnacle Award (2018 - 2020)
  • Unit Overall Proficiency Award:

    Silver Award (2017)

    Gold Award (2018)

 

Visual & Performing Arts

CCA

Awards

Guzheng

  • SYF Certificate of Distinction (2015, 2017 & 2019)
  • 2nd International Chinese Music Competition (2017) - Gold Award

Malay Dance

  • SYF Certificate of Accomplishment (2015 & 2017)
  • SYF Certificate of Distinction (2019) 

Indian Dance

  • SYF Certificate of Accomplishment (2015 & 2017)
  • SYF Certificate of Distinction (2019) 

Chinese Dance

  • SYF Certificate of Accomplishment (2015 & 2017)
  • SYF Certificate of Distinction (2019) 

Concert Band

  • SYF Certificate of Accomplishment (2015, 2017 & 2019)
  • Singapore International Band Festival 2018 – Silver Award

Drama

  • SYF Certificate of Accomplishment (2019)
  • SYF Certificate of Commendation (2015 & 2017)

Dragon and Lion Dance Troupe

  • Ngee Ann City Lion Dance Championship: 1st (2010 to 2015, 2016, 2018), 2nd (2015, 2017 & 2019), 3rd (2019) 
  • NTU Institutional Lion Dance Competition: 1st (2008 - 2015, 2016 - 2019), 2nd (2014, 2017 - 2018), 3rd (2010, 2012-2013)
  • Singapore Foo Chow Dragon Dance Competition: Silver Award (2016 & 2017)
  • Speed Dragon Challenge 2018: Silver Dragon Award 



Clubs and Societies

CCA

Awards

Library

  • Tales of ‘S’ Competition – Publication in E-book (2017)
  • My S.U.R.E Experience Essay Competition: 1st (2015)

Robotics

  • Robotic Challenge @ ITE College East: Tracing Challenge - Merit Award, Obstacle Avoidance Challenge - 2nd (2019), Merit Award (2020)
  • Ngee Ann Poly Powering lives challenge Through Engineering (Robotics Club): 2nd (2018)
  • National Robopreneur Best Performance Robot: 1st (2015), 2nd (2016)

 Environmental Club    
  • HSBC/NYAA Youth Environmental Award (2018) - 1 Merit Award 

 

Physical Sports

CCA

Awards

Dragon Boat

  • National Inter-School Dragon Boat Championships

‘C’ Girls 10 Crew: 1st (2016 & 2017), 4th (2018)

'C' Girls 20 Crew: 1st (2017), 2nd (2018)

‘C’ Boys 10 Crew: 3rd (2016), 6th (2017), 2nd (2018), 3rd  (2019)

'C' Boys 20 Crew : 3rd (2017), 2nd (2018)

‘B’ Girls 10 Crew: 4th (2016), 5th (2017)

'B' Girls 20 Crew: 2nd & 3rd (2018), 2nd (2019)

‘B’ Boys 10 Crew: 4th (2016), 5th (2017)

'B' Boys 20 Crew: 3rd (2019)

 

  • Temasek Poly Regatta

Female 10 Crew: 1st & 4th (2017), 1st & 3rd (2018), 1st (2019)

Male 10 Crew: 3rd (2019) 

Male 20 Crew: 1st & 4th (2017), 4th & 5th (2018) 

Mixed 20 Crew: 2nd (2018)

Mixed 20 Crew: 2nd (2018)


  • Singapore National Games (SNG) Dragon Board 

DB12 SNG 200m Youth Games - 3rd

Basketball

  • Ayer Rajah Community Sports Day
  • 5 vs 5 Basketball ‘B’ Boys: 1st (2016)

 

Athletics

  • AKIRA SWIFT Annual Track and Field Championships: 800m 'C' Boys: 2nd (2016)
  • AKIRA SWIFT Cross Country (2019): individual 4th for 'C' Boys & 'B' Boys 
  • WINGS-ActiveSG Cross Country (2019): Individual 4th for 'C' Boys, 3rd 'B' Boys
  • National Schools Cross Country (2019): Individual 19th for 'B' Boys, 4th for 'C' Boys
  • National Schools Annual Track and Field 2019

C Boys: 1500m - Individual 4th, 3000m - Individual 4th

B Boys: 3000m - Individual 3rd, 2000m Steeplechase - Individual 1st